Panasonic Electronic Components EET-HC2E681JA
EET-HC2E681JA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2E681JA
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2E681JA.pdf
Availability of EET-HC2E681JA
QUANTITY
EET-HC2E681JA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2E681JA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2E681JA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2E681JA
Related LinksEET-HC, EET-HC2E681JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2E681JA Details Description
Related parts for EET-HC2E681JA
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIN RAIL MOUNT BRACKET-FSC-S5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 19A 8SOIC datasheet.pdf
CARD GUIDE BUTTON 1X0.924" BLK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
OSC XO 34.093MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf