Panasonic Electronic Components EET-HC2G151HA
EET-HC2G151HA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2G151HA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2G151HA.pdf
Availability of EET-HC2G151HA
QUANTITY
EET-HC2G151HA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2G151HA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2G151HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.216 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2G151HA
Related LinksEET-HC, EET-HC2G151HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2G151HA Details Description
Related parts for EET-HC2G151HA
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MALE CRP TERM CHAIN TIN 14-18 datasheet.pdf
RES 27.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R062FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf