Panasonic Electronic Components EET-HC2G331CA
EET-HC2G331CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2G331CA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2G331CA.pdf
Availability of EET-HC2G331CA
QUANTITY
EET-HC2G331CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2G331CA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2G331CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)553 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2G331CA
Related LinksEET-HC, EET-HC2G331CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2G331CA Details Description
Related parts for EET-HC2G331CA
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
Z-PACK F.CODING KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RACK GEAR datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 760MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf