Cornell Dubilier Electronics LPX221M400H1P3
LPX221M400H1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX221M400H1P3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LPX221M400H1P3.pdf
Availability of LPX221M400H1P3
QUANTITY
LPX221M400H1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX221M400H1P3
Internal Part NumberEIS-LPX221M400H1P3
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)904 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX221M400H1P3
Related LinksLPX221M, LPX221M400H1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX221M400H1P3 Details Description
Related parts for LPX221M400H1P3
JUMPER-H1500TR/A2015S/H1500TR 3" datasheet.pdf
WIRE SADDLE MICRO TEARDR FR.16" datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC COUNTR BIN SYNC 4BIT 16SO datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 100W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf