Panasonic Electronic Components EET-HC2G561DA
EET-HC2G561DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2G561DA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2G561DA.pdf
Availability of EET-HC2G561DA
QUANTITY
EET-HC2G561DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2G561DA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2G561DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)326 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2G561DA
Related LinksEET-HC, EET-HC2G561DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2G561DA Details Description
Related parts for EET-HC2G561DA
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC PCI HOT PLUG CTLR DUAL 48TQFP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 28-SOIC datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 2GBPS 8SOIC datasheet.pdf
IC 12BIT 66 KSPS ADC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RELAY DEMO DISPLAY datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 90W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM WARM WHITE COB datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf