Panasonic Electronic Components EET-HC2G821LA
EET-HC2G821LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2G821LA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2G821LA.pdf
Availability of EET-HC2G821LA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2G821LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2G821LA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2G821LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2G821LA
Related LinksEET-HC, EET-HC2G821LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2G821LA Details Description
Related parts for EET-HC2G821LA
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 96POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1302 datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-220AB datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
T2 TERMINATOR BASE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf