Panasonic Electronic Components EET-HC2S121JA
EET-HC2S121JA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2S121JA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2S121JA.pdf
Availability of EET-HC2S121JA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2S121JA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2S121JA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2S121JA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.52 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2S121JA
Related LinksEET-HC, EET-HC2S121JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2S121JA Details Description
Related parts for EET-HC2S121JA
5500 MAIN FILTER 4A datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC SMB datasheet.pdf
MECHANICAL LUG ALUM DUAL BARREL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf