Panasonic Electronic Components EET-HC2S331EA
EET-HC2S331EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2S331EA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2S331EA.pdf
Availability of EET-HC2S331EA
QUANTITY
EET-HC2S331EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2S331EA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2S331EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)553 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2S331EA
Related LinksEET-HC, EET-HC2S331EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2S331EA Details Description
Related parts for EET-HC2S331EA
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 600VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 1POS TH datasheet.pdf