Rohm Semiconductor MCR18EZHF1050
MCR18EZHF1050 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1050
Brief Description
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1050.pdf
Availability of MCR18EZHF1050
QUANTITY
MCR18EZHF1050 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1050
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1050
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1050
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1050 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1050 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1050
FIXED IND 10NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3.5A DO201AD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf