Panasonic Electronic Components EET-HC2V331DA
EET-HC2V331DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2V331DA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2V331DA.pdf
Availability of EET-HC2V331DA
QUANTITY
EET-HC2V331DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2V331DA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2V331DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)502 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2V331DA
Related LinksEET-HC, EET-HC2V331DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2V331DA Details Description
Related parts for EET-HC2V331DA
DIODE GEN PURP 400V 5A SMC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CABLE TIE LOCKING NAT 5.75" 30LB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CABLE ANALOG MONITOR 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf