Panasonic Electronic Components EET-HC2V331DA
EET-HC2V331DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2V331DA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2V331DA.pdf
Availability of EET-HC2V331DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2V331DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2V331DA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2V331DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)502 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2V331DA
Related LinksEET-HC, EET-HC2V331DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2V331DA Details Description
Related parts for EET-HC2V331DA
IC OPAMP GP 50KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOW POWER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 8-DFN datasheet.pdf
IC CONVERTER BUCK 3A ADJ 70LGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.1MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf