Panasonic Electronic Components EET-HC2V331HF
EET-HC2V331HF picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2V331HF
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2V331HF.pdf
Availability of EET-HC2V331HF
QUANTITY
EET-HC2V331HF Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2V331HF
Internal Part NumberEIS-EET-HC2V331HF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)502 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2V331HF
Related LinksEET-HC, EET-HC2V331HF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2V331HF Details Description
Related parts for EET-HC2V331HF
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 2A 5V 5SMD datasheet.pdf
SW DIP SPST HALF PITCH 10POS 24V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RFID 125KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3.5 NYLON datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 1.27MM T/H datasheet.pdf