Panasonic Electronic Components EET-HC2V681DA
EET-HC2V681DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2V681DA
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2V681DA.pdf
Availability of EET-HC2V681DA
QUANTITY
EET-HC2V681DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2V681DA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2V681DA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2V681DA
Related LinksEET-HC, EET-HC2V681DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2V681DA Details Description
Related parts for EET-HC2V681DA
RES 390K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 25W SNGL 24V 5V PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 220W TO247AD datasheet.pdf
CAP ARRAY 220PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
RACK STEEL 21.7X23.6X15.1 BLK datasheet.pdf
IC USB FOR USB2DEMOM 14PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf