Linear LT3060MPTS8-1.8#TRPBF
LT3060MPTS8-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060MPTS8-1.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A TSOT23-8
Datasheet Download
LT3060MPTS8-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT3060MPTS8-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT3060MPTS8-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060MPTS8-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060MPTS8-1.8#TRPBF
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060MPTS8-1.8#TRPBF
Related LinksLT3060MPTS, LT3060MPTS8-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060MPTS8-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT3060MPTS8-1.8#TRPBF
FILTER LINE 1MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
1/4 TURN FASTENER (GREY) 100 PCS datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT VFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf