Panasonic Electronic Components EET-HC2V821LA
EET-HC2V821LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2V821LA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2V821LA.pdf
Availability of EET-HC2V821LA
QUANTITY
EET-HC2V821LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2V821LA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2V821LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2V821LA
Related LinksEET-HC, EET-HC2V821LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2V821LA Details Description
Related parts for EET-HC2V821LA
FIXED IND 15UH 2.5A 42 MOHM TH datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 18-36V 550MA datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 12NS 256FPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 21000UF 40V SCREW datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf