United Chemi-Con E36D500LPN213UC79M
E36D500LPN213UC79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN213UC79M
Brief Description
CAP ALUM 21000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN213UC79M.pdf
Availability of E36D500LPN213UC79M
QUANTITY
E36D500LPN213UC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN213UC79M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN213UC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance21000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN213UC79M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN213UC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN213UC79M Details Description
Related parts for E36D500LPN213UC79M
CONN KNIFE DISCONNECT 8AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 65MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ER 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 35 V datasheet.pdf