Panasonic Electronic Components EET-HD2G391JJ
EET-HD2G391JJ picture photo
Mfg. Part Number
EET-HD2G391JJ
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-HD2G391JJ.pdf
Availability of EET-HD2G391JJ
QUANTITY
EET-HD2G391JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HD2G391JJ
Internal Part NumberEIS-EET-HD2G391JJ
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HD2G391JJ
Related LinksEET-HD, EET-HD2G391JJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HD2G391JJ Details Description
Related parts for EET-HD2G391JJ
IC 3-5.5V LINE DRVR/RCVR 16TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 12-DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET 10MW WIRE ANTENNA datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN 32POS MALE R/A ROW A+C datasheet.pdf