Panasonic Electronic Components EET-HD2S221HJ
EET-HD2S221HJ picture photo
Mfg. Part Number
EET-HD2S221HJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-HD2S221HJ.pdf
Availability of EET-HD2S221HJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HD2S221HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HD2S221HJ
Internal Part NumberEIS-EET-HD2S221HJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HD2S221HJ
Related LinksEET-HD, EET-HD2S221HJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HD2S221HJ Details Description
Related parts for EET-HD2S221HJ
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0502 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT HINGE SILV PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf