Panasonic Electronic Components EET-UQ2C222DA
EET-UQ2C222DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2C222DA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2C222DA.pdf
Availability of EET-UQ2C222DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2C222DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2C222DA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2C222DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.78A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2C222DA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2C222DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2C222DA Details Description
Related parts for EET-UQ2C222DA
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH REED SPST-NO 14MM 100V datasheet.pdf
LED AMBER-YLW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.185" UNIV datasheet.pdf
3/4 INCH BCT RED 75/4'/PKG datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS WW CS 20 ASY C datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.2A datasheet.pdf