Panasonic Electronic Components EET-UQ2E102EA
EET-UQ2E102EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2E102EA
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2E102EA.pdf
Availability of EET-UQ2E102EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2E102EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2E102EA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2E102EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.32A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2E102EA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2E102EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2E102EA Details Description
Related parts for EET-UQ2E102EA
MOSFET N-CH 100V 4.3A DPAK datasheet.pdf