Panasonic Electronic Components EET-UQ2G271DA
EET-UQ2G271DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2G271DA
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2G271DA.pdf
Availability of EET-UQ2G271DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2G271DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2G271DA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2G271DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2G271DA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2G271DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2G271DA Details Description
Related parts for EET-UQ2G271DA
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 35.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 16 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
H48-6G TO-3 6LEAD 0.3MM W/ADH datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES 196 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DDR3 SMT ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf