Panasonic Electronic Components EET-UQ2G471CA
EET-UQ2G471CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2G471CA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2G471CA.pdf
Availability of EET-UQ2G471CA
QUANTITY
EET-UQ2G471CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2G471CA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2G471CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.39A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2G471CA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2G471CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2G471CA Details Description
Related parts for EET-UQ2G471CA
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 483MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 200PF 8KV NONSTND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf