Panasonic Electronic Components EET-UQ2S391LA
EET-UQ2S391LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2S391LA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2S391LA.pdf
Availability of EET-UQ2S391LA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2S391LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2S391LA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2S391LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUQ Series 03/Jul/2013
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UQ
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.27A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2S391LA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2S391LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2S391LA Details Description
Related parts for EET-UQ2S391LA
TRANS NPN 60V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 75V 50A DO214 datasheet.pdf
CONN RECPT 50POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
PCB ASSY AMPTRC 48P SNSR CISCO datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-14AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3.93A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf