Panasonic Electronic Components EET-UQ2V471CA
EET-UQ2V471CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2V471CA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2V471CA.pdf
Availability of EET-UQ2V471CA
QUANTITY
EET-UQ2V471CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2V471CA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2V471CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2V471CA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2V471CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2V471CA Details Description
Related parts for EET-UQ2V471CA
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY MC 20-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 12.5A 9.94 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf