Panasonic Electronic Components EET-UQ2W181JA
EET-UQ2W181JA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2W181JA
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2W181JA.pdf
Availability of EET-UQ2W181JA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2W181JA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2W181JA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2W181JA
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2W181JA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2W181JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2W181JA Details Description
Related parts for EET-UQ2W181JA
FIXED IND 47UH 170MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 400W datasheet.pdf
MOTOR TIMER SPST-NO FLUSH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR 50A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf