Panasonic Electronic Components EET-UQ2W221EA
EET-UQ2W221EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2W221EA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2W221EA.pdf
Availability of EET-UQ2W221EA
QUANTITY
EET-UQ2W221EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2W221EA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2W221EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)904 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2W221EA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2W221EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2W221EA Details Description
Related parts for EET-UQ2W221EA
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
REGULATOR 1.0V 11A 12VIN VERT datasheet.pdf
IC DAC DUAL 12BIT 5V 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 7A SYNC QFN datasheet.pdf
16 PT NPN IN +/-COM 19.2MS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 475 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf