Panasonic Electronic Components EET-UQ2W221JA
EET-UQ2W221JA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2W221JA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2W221JA.pdf
Availability of EET-UQ2W221JA
QUANTITY
EET-UQ2W221JA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2W221JA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2W221JA
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)904 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2W221JA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2W221JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2W221JA Details Description
Related parts for EET-UQ2W221JA
TERMINAL LOCKWASHER LUG #6 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 3.60V 10MSOP datasheet.pdf