Panasonic Electronic Components EEU-EB1A332B
EEU-EB1A332B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1A332B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1A332B.pdf
Availability of EEU-EB1A332B
QUANTITY
EEU-EB1A332B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1A332B
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1A332B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current802mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1A332B
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1A332B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1A332B Details Description
Related parts for EEU-EB1A332B
FIXED IND 15H 30MA 1.026 KOHM datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 20TSSOP datasheet.pdf
IC BUS TXRX 3-ST OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
REAR MID HORIZ RL 84HP INDIRECT datasheet.pdf
VARISTOR 90V 600A 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB AEQ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf