Panasonic Electronic Components EEU-EB1E102B
EEU-EB1E102B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1E102B
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1E102B.pdf
Availability of EEU-EB1E102B
QUANTITY
EEU-EB1E102B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1E102B
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1E102B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current498mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1E102B
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1E102B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1E102B Details Description
Related parts for EEU-EB1E102B
CONN CHAMP 50 POS RECEPT RT/ANG datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIN-POWER D032FW-20 0C1-VG datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf