Panasonic Electronic Components EEU-EB1J331B
EEU-EB1J331B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1J331B
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1J331B.pdf
Availability of EEU-EB1J331B
QUANTITY
EEU-EB1J331B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1J331B
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1J331B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current381mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1J331B
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1J331B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1J331B Details Description
Related parts for EEU-EB1J331B
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 500V 20A PCB datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 750W datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO213AB datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf