TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB058NSB-L
TVB058NSB-L picture photo
Mfg. Part Number
TVB058NSB-L
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 58V 250A SMB
Datasheet Download
TVB058NSB-L.pdf
Availability of TVB058NSB-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TVB058NSB-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB058NSB-L
Internal Part NumberEIS-TVB058NSB-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSiBar
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover77V
Voltage - Off State58V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance129pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB058NSB-L
Related LinksTVB05, TVB058NSB-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB058NSB-L Details Description
Related parts for TVB058NSB-L
INTERFACE CONVERTER 100-240V datasheet.pdf
HOSE SYS 1/4 NOZZLE R/A 1/16" datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
DSUB 5W5 M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf