Panasonic Electronic Components EEU-EB2V100
EEU-EB2V100 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB2V100
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB2V100.pdf
Availability of EEU-EB2V100
QUANTITY
EEU-EB2V100 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB2V100
Internal Part NumberEIS-EEU-EB2V100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB2V100
Related LinksEEU-E, EEU-EB2V100 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB2V100 Details Description
Related parts for EEU-EB2V100
CONN PLUG 3POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 23A 2.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CUSTOM PREMOFLEX 05MM FFC JUMPER datasheet.pdf