Panasonic Electronic Components EEU-ED2W330S
EEU-ED2W330S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-ED2W330S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EEU-ED2W330S.pdf
Availability of EEU-ED2W330S
QUANTITY
EEU-ED2W330S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-ED2W330S
Internal Part NumberEIS-EEU-ED2W330S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesED
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-ED2W330S
Related LinksEEU-ED, EEU-ED2W330S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-ED2W330S Details Description
Related parts for EEU-ED2W330S
RES SMD 6.49K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV PWR TRIAC 8DIP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR DPST 26A 24V datasheet.pdf
SWITCH TOP PLUNGER DPDT 120V datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 12A 28VQFN datasheet.pdf
MODULE DIODE 1200V 105A ADD-A-PA datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
INDUCTOR 11.5 X 10.3 X 4.0 33UH datasheet.pdf