Panasonic Electronic Components EEU-EE2C221S
EEU-EE2C221S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EE2C221S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EE2C221S.pdf
Availability of EEU-EE2C221S
QUANTITY
EEU-EE2C221S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EE2C221S
Internal Part NumberEIS-EEU-EE2C221S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EE2C221S
Related LinksEEU-EE, EEU-EE2C221S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EE2C221S Details Description
Related parts for EEU-EE2C221S
CONN TERM BLOCK W/LED&DIO WM GN datasheet.pdf
MOVING BLADE REPLACEMENT KS42 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
KIT ACCY RCM3400 PROTO datasheet.pdf
ANT MOB COIL 1/4 40-47MHZ datasheet.pdf
RJ11 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC VOLT OUT 24V datasheet.pdf