Panasonic Electronic Components EEU-EE2W100U
EEU-EE2W100U picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EE2W100U
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EE2W100U.pdf
Availability of EEU-EE2W100U
QUANTITY
EEU-EE2W100U Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EE2W100U
Internal Part NumberEIS-EEU-EE2W100U
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current330mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EE2W100U
Related LinksEEU-EE, EEU-EE2W100U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EE2W100U Details Description
Related parts for EEU-EE2W100U
IC CTRLR DDR/PWM DUAL HE 28QSOP datasheet.pdf
CONTACT BLOCK SCREW 1NC AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 8.27"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 65POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 3.47A 45 MOHM TH datasheet.pdf