Panasonic Electronic Components EEU-FC0J331H
EEU-FC0J331H picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC0J331H
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC0J331H.pdf
Availability of EEU-FC0J331H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEU-FC0J331H Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC0J331H
Internal Part NumberEIS-EEU-FC0J331H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEEU Series 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current260mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC0J331H
Related LinksEEU-FC, EEU-FC0J331H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC0J331H Details Description
Related parts for EEU-FC0J331H
CABLE TIE STD POLY GREEN 7.4" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 10% 721W datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16MLF datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.93V SC59-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 470K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf