Panasonic Electronic Components EEU-FC0J332S
EEU-FC0J332S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC0J332S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC0J332S.pdf
Availability of EEU-FC0J332S
QUANTITY
EEU-FC0J332S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC0J332S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC0J332S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.7A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC0J332S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC0J332S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC0J332S Details Description
Related parts for EEU-FC0J332S
CAP CER 10000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 1A datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 221 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.42KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
PTSE 15C 14#20 1#16 SKT RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf