Panasonic Electronic Components EEU-FC0J561
EEU-FC0J561 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC0J561
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC0J561.pdf
Availability of EEU-FC0J561
QUANTITY
EEU-FC0J561 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC0J561
Internal Part NumberEIS-EEU-FC0J561
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current416.2mA
Impedance117 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC0J561
Related LinksEEU-F, EEU-FC0J561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC0J561 Details Description
Related parts for EEU-FC0J561
IC TXRX RS-232 5V SD/EN 24SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 2.5M PREWIRED MOD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO SMD BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 7.5A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
20.32MM X 6.86MM 1=25/PK datasheet.pdf