Panasonic Electronic Components EEU-FC1A102LB
EEU-FC1A102LB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1A102LB
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1A102LB.pdf
Availability of EEU-FC1A102LB
QUANTITY
EEU-FC1A102LB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1A102LB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1A102LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current746.2mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1A102LB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1A102LB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1A102LB Details Description
Related parts for EEU-FC1A102LB
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONN SOCK STRIP 12POS .100" SMD datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 10MSOP datasheet.pdf
DSUB 62 F CRIMP HD CLIN F0 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 84POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
260 MHz, 16 x 8 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf