Panasonic Electronic Components EEU-FC1A221
EEU-FC1A221 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1A221
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1A221.pdf
Availability of EEU-FC1A221
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEU-FC1A221 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1A221
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1A221
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLEEU Series 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current260mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1A221
Related LinksEEU-F, EEU-FC1A221 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1A221 Details Description
Related parts for EEU-FC1A221
IC FLASH 2MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 364 I/O 780FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf