Panasonic Electronic Components EEU-FC1A221S
EEU-FC1A221S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1A221S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1A221S.pdf
Availability of EEU-FC1A221S
QUANTITY
EEU-FC1A221S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1A221S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1A221S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current188.5mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1A221S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1A221S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1A221S Details Description
Related parts for EEU-FC1A221S
CABLE GLAND EXE PG 9 BRASS datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 14-16AWG TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 36POS THRUHL datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180D 1ST datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf