Panasonic Electronic Components EEU-FC1A221SB
EEU-FC1A221SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1A221SB
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1A221SB.pdf
Availability of EEU-FC1A221SB
QUANTITY
EEU-FC1A221SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1A221SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1A221SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current188.5mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1A221SB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1A221SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1A221SB Details Description
Related parts for EEU-FC1A221SB
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTION CARD OUTPUT SENS PWR VOLT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.6A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf