Panasonic Electronic Components EEU-FC1A391B
EEU-FC1A391B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1A391B
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1A391B.pdf
Availability of EEU-FC1A391B
QUANTITY
EEU-FC1A391B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1A391B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1A391B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current416.2mA
Impedance117 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1A391B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1A391B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1A391B Details Description
Related parts for EEU-FC1A391B
FIXED IND 470NH 240MA 3.25 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MULTI-FUNC GATE CONFIG SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
WIRE TIE 15.7 50LBS NT datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 133MHZ 16SO datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK F 75 OHM datasheet.pdf
BLZP 5.08/08/90 SN BL BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO214AC datasheet.pdf