Panasonic Electronic Components EEU-FC1A392
EEU-FC1A392 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1A392
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1A392.pdf
Availability of EEU-FC1A392
QUANTITY
EEU-FC1A392 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1A392
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1A392
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.874A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1A392
Related LinksEEU-F, EEU-FC1A392 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1A392 Details Description
Related parts for EEU-FC1A392
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A2015R/X 2" datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT PIN datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 127.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
BRD SPT BARBED FASTENER 18.50MM datasheet.pdf