Panasonic Electronic Components EEU-FC1C182B
EEU-FC1C182B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C182B
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C182B.pdf
Availability of EEU-FC1C182B
QUANTITY
EEU-FC1C182B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C182B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C182B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.556A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C182B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1C182B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C182B Details Description
Related parts for EEU-FC1C182B
RES SMD 43 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLANKING PANEL datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 5MM T/H datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf