Panasonic Electronic Components EEU-FC1C472S
EEU-FC1C472S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C472S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C472S.pdf
Availability of EEU-FC1C472S
QUANTITY
EEU-FC1C472S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C472S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C472S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current2.329A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C472S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1C472S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C472S Details Description
Related parts for EEU-FC1C472S
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 10W DO213AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN SEC II 49 POS 100C/L datasheet.pdf