Panasonic Electronic Components EEU-FC1C680B
EEU-FC1C680B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C680B
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C680B.pdf
Availability of EEU-FC1C680B
QUANTITY
EEU-FC1C680B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C680B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C680B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current113.8mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C680B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1C680B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C680B Details Description
Related parts for EEU-FC1C680B
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8WDFN datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 21.59"L X 17.59"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 215 MOHM SMD datasheet.pdf