Panasonic Electronic Components EEU-FC1E101S
EEU-FC1E101S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1E101S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1E101S.pdf
Availability of EEU-FC1E101S
QUANTITY
EEU-FC1E101S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1E101S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1E101S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current188.5mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1E101S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1E101S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1E101S Details Description
Related parts for EEU-FC1E101S
MODULE SCR/DIODE 25A 280VAC PCB datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 12A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 37.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf