Panasonic Electronic Components EEU-FC1E391B
EEU-FC1E391B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1E391B
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1E391B.pdf
Availability of EEU-FC1E391B
QUANTITY
EEU-FC1E391B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1E391B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1E391B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current787.5mA
Impedance68 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1E391B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1E391B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1E391B Details Description
Related parts for EEU-FC1E391B
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR 200VAC 3A 5-24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC MCU USB 32K FLASH 32VFQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf