Panasonic Electronic Components EEU-FC1H270B
EEU-FC1H270B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1H270B
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1H270B.pdf
Availability of EEU-FC1H270B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEU-FC1H270B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1H270B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1H270B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEEU Series 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current139.8mA
Impedance900 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1H270B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1H270B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1H270B Details Description
Related parts for EEU-FC1H270B
CONN HEADER LOPROFILE 57POS .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 4POS NH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 20CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 387V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf